x

Almanya’da yaşayan Aleviler son 30 yıl içinde hak mücadelesinde çok önemli kazanımlar elde etti. Aynı toplumu, güçlü örgütsel yapısıyla Avrupa çapında da bir hak mücadelesi veriyor.

Ancak Alevi toplumu şimdi farklı bir oluşumla farklı bir alanda faaliyet içerisine girdi. Aralarında Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) çatısı altındaki Alevi Kültür Merkezleri (AKM’ler) üyeleri de bulunan birçok isim, Uluslararası Alevi Araştırma, Eğitim ve Dayanışma Vakfı Kurma Girişimi (geçici olarak kısa adı “UADE”) çatısı altında buluştu.

Yaklaşık 20 kişilik vakıf üyesi Alevi inancının tanımının netlik kazanması ve “yoldaki tıkanıklığı” gidermek üzere yapılacak araştırmalar için bir araya geldi. 

UADE Eşbaşkanı Cemalettin Özer, Vakıf kuruluşu ile ilgili açıklama yaptı. 

Vakıf girişiminin kurucu üyelerinin ödediği aidatlarla  oluşturulduğunu ve hedefin 40 üye olduğunu bildiren Eşbaşkan Özer “bölünme söylentilerine”, “Aksine, tamamlayıcı ve destekleyici olmak üzere buradayız” sözleriyle yanıt verdi. Özer, “Alevi kurumları hak mücadelesinde çok önemli başarılar elde etti. Şimdi ise inancımızın kalıcılığına odaklanıyoruz” dedi. 

“ALTERNATİF DEĞİLİZ”

Cemalettin Özer, “Herhangii bir kuruma alternatif değiliz. Bölünme söz konusu değil. Dayanışma ve işbirliğine her zaman varız. Alevi kurumları ile işbirliği içinde olacağız. 

Ancak herkesin ağırlık konusu var. Hak arama kurumları var. Aleviliğin tanınması, devlet nezdinde tanınması için çok başarılı çalışmalar yaptılar. Tam 30 yıllık çalışma. Bizler de bu kurumların içindeyiz. Diğer taraftan ocakların sürdürülmesi, Pir talip ilişkilerinin bozulması gibi konulara odaklanmak ve araştırmak istiyoruz” dedi.